Vydejte se po stopách hudebníků a objevujte místa, z kterých pocházeli, kde hledali inspiraci a kam se rádi vraceli. Středními Čechami znějí tóny světových hudebních děl i silné hlasy obdivuhodných žen. Poznejte spolu s námi jejich příběhy.

Loňský rok byl pro střední Čechy ve znamení oslav dvoustého výročí skladatele Bedřicha Smetany. Ačkoliv není skladatel a dirigent středočeským rodákem, část svého života tu na různých místech prožil. Jako učitel hudby pracoval v hraběcí rodině Thunů na zámku v Benátkách nad Jizerou. Na Lamberku, dnešní části obce Obříství, se pak zamiloval do své druhé ženy. V roce 1876 se na poslední roky života uchýlil ke své dceři Žofii do Jabkenic a už jako hluchý tu zkomponoval své nejznámější symfonické dílo Má vlast. Manžel jeho dcery pracoval jako správce zdejších Thurn-Taxisových lesů, a tak až budete procházet Svatojiřský les a okolo Jabkenické obory, možná zaslechnete známé tóny opery Tajemství a Hubička. Pro ně byly krásné lesy inspirací. Ponořte se do jejich melodií a přírodním parkem Jabkenicko dojděte až k zámkům Loučeň a Mcely. Smetana zde býval častým hostem, pořádal tu koncerty a učil šlechtické děti hře na klavír.

VIVALDI A DVOŘÁK
Trojlístek polabských zámků doplňuje Křinec. Barokní zámeček nechal v roce 1649 postavit hrabě August Pavel I. z Morzinu. Augustův vnuk, Václav Humbert, hrabě z Morzinu, byl velký vzdělanec a milovník hudby. Jeho osobním přítelem byl sám italský houslový virtuos a hudební skladatel Antonio Vivaldi. Ten byl také častým návštěvníkem zámku Křinec. Za zvuku Novosvětské symfonie se přenesete do středočeské Nelahozevsi, rodiště světoznámého hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Skladatelův rodný dům se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v moderní kulturní centrum. Do tónů vážné hudby se tu s nadšením ponoří i nejmenší návštěvníci. Dvořákovým druhým domovem se stala Vysoká u Příbramě, kam se přestěhovala po sňatku s hrabětem Václavem z Kounic sestra jeho ženy. Manželé Dvořákovi si to ve Vysoké zamilovali a v roce 1884 zakoupili starý špýchar, který přebudovali na vilu Rusalka. Stala se jejich letním sídlem a skladatel se tady věnoval komponování stejně jako svým dalším vášním – zahradničení a chovu holubů.






ŽENY S PODMANIVÝMI HLASY
Role Mařenky ve Smetanově opeře Prodaná nevěsta se stala vstupenkou do velkého světa hudby pro operní pěvkyni Jarmilu Novotnou. Sopranistka uchvátila publikum za velkou louží a ve čtyřicátých a padesátých letech se stala hvězdou Metropolitní opery v New Yorku. V roce 1931 se provdala za Jiřího Daubka, jehož rodina patřila k rodu sídlícímu před první světovou válkou na zámku v Litni na Berounsku. V Litni je spolu se svým mužem také pochovaná, i když zemřela ve Spojených státech. Na život slavné pěvkyně, která studovala zpěv u Emy Destinnové, vzpomínají v místním Muzeu Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné. Střední Čechy se staly domovem i pro ikonu sametové revoluce, Martu Kubišovou, která se v roce 1952 přistěhovala do Poděbrad. Počátky její pěvecké kariéry jsou spojené s místní lázeňskou kapelou a s tanečním orchestrem, s nímž se stala hvězdou odpoledních čajů v nedalekém Nymburce. Více tipů na výlety za hudebními mistry na: strednicechy.cz